Bruksizm Nedir ve Botoksla Nasıl İyileştirilir?

Botoksun tıbbi olarak kullanıldığı durumlardan biri de bruksizmdir. Bruksizm deyince çoğumuz bunu ne olduğunu bilemeyebiliriz ama sanırım diş sıkması ya da gıcırdatması dersek herkes ne olduğunu anlayacaktır.

Bruksizm neden ve nasıl olur?

Bruksizm dişlerin kontrolsüz bir şekilde sıkılması ya da gıcırdatılmasıdır. Uyku halindeyken gerçekleşirse buna “uyku bruksizmi” denir. Uyanık olduğunuzda gerçekleşiyorsa, buna da “uyanık bruksizm” denir. Farklı şiddetlerde olmak üzere insanlarda yaygın şekilde görülmektedir.

Genellikle psikolojik sebeplerden dolayı meydana gelir. Stres, öfke, depresyon bu duruma yol açabileceği gibi, irsi olduğu da görülebilmektedir. Bazı anti-depresanların da yan etki olarak bruksizme neden olabileceği de bilinmektedir. Bunların ötesinde, alkol ve sigaranın da etkisi yadsınamaz.

Bruksizm ayrıca, başta uyku apnesi ve reflü olmak üzere, demans, epilepsi ve Parkinson gibi rahatsızlıklarla ve hiperaktivite ve dikkat bozukluğu gibi durumlarla birlikte de yaşanabilir.

Bruksizm ne gibi sonuçlar doğurur?

Çok şiddetli olmayan diş sıkması ve diş gıcırdatması durumlarında olumsuz sonuçlar gözlenmez. Ancak orta seviyede ve ileri seviyede görülen bruksizmde aşağıdaki sonuçlarla karşılaşılmaktadır:

  1. Dişlere zarar verir: Dişlerde kırılmalar ve eksilmeler görülür. Dolgular kırılabilir, proteziniz varsa o hasar görebilir. Dişler düzleşebilir ya da mineleri aşınabilir. Diş etine dişlerin batması da söz konusu olabilir.
  2. Ağrı ve hassasiyet: Hem dişlerinizde hem de çene kasınızda hassasiyet ve de ağrı hissedebilirsiniz. Hatta boynunuzda, yüzünüzde ve kulağınızda bile ağrı olabilir.
  3. Çene kilitlenmesi: Çenedeki kasılmalar kilitlenmeye kadar varabilir.
  4. Uyku bozuklukları: Uykudayken horlamaya ve hatta uyku apnesine de yol açabilir.

Bruksizm tedavi edilebilir mi?

Yukarıda da belirtildiği üzere çok şiddetli olmayan bruksizm olumsuz bir duruma neden olmayacağından tedavi edilmesi zorunlu değildir. Tedavi gerektiren durumlarda ise, değişik tedavi yöntemleri vardır. Öncelikle diş doktorlarının uyguladığı bazı yöntemler mevcuttur. Dişlerin üzerine geçirdikleri bir madde ile dişlerin etkilenmemesini sağlarlar. Ayrıca meydana gelen olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bazı tedaviler uygularlar. Bunun dışında, hem stresi ve gerginliği azaltmak hem de kasların gevşemesini sağlamak için bir takım anti-depresan ve kas gevşeten ilaçlar önerilebilir.

Ayrıca yukarıda sözü geçen bazı hastalıklar ile birlikte bruksizm yaşanıyorsa, bu hastalıkların iyileştirilmesi halinde de diş sıkma ve gıcırdatma da iyileşebilir.

Sıklıkla kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise botokstur. Kalıcı etkisi olmasa da bruksizmi hafiflettiği ve kişiyi rahatlattığı bilinmektedir.

Bruksizm ve botoks etkisi

Bruksizm botoksu ortalama 5 dakikalık bir uygulamadır. Botulinum toksini çenedeki masseter kasına enjeksiyon yöntemi ile uygulanır.

Çenenin her iki tarafına 20-30 arası ünite olmak üzere toplam olarak 40-60 arası ünite botoks enjekte edilir. Masseter kası yemeye kumanda ettiği için dozun doğru oranda verilmesi kritiktir. Yapılacak bir hatada sadece çiğneme olgusu değil, konuşma da zarar görebilecektir. Bu nedenle işin uzmanının bu uygulamayı yapması çok önemlidir.

Botoks kasların kasılma etkisini azaltır. Böylece çene kemiğine ve dişlere gelen bası minimize edilir. Bununla birlikte çenede, baş ve boyun bölgesinde hissedilen ağrılar ve diş sıkması nedeni ile uykuda yaşanan problemler de azalır. Dişlerde meydana gelmiş olan sorunlar azalır veya ortadan kalkar. Ayrıca botoks tedavisi kişiye estetik anlamda da faydalı olur çünkü çenenin bozulan ve köşeli hale gelen görünümü de düzeltilebilir.

Uygulama sonrası kişi rutin faaliyetlerine devam edebilir.

Botoksun etkisi uygulamadan 2 hafta sonra görülmeye başlanır ve bu etki yaklaşık 6 ay sürer. Bu botoks, duruma bağlı olarak 3-4 ayda bir de uygulanabilir.

Burada anlaşılması gereken bir husus vardır. O da, botoks gece plak tedavisinin yerine yapılan bir uygulama değildir. Her iki yöntemin de uygulanması en iyi çözüme ulaşılmasını sağlar.

Bu botoks İzmir merkezlerinden biri olan botox izmir’de Dr. Ufuk Bilkay tarafından yapılmakta olup, kendisine sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *